1,5 kg kiszonej kapusty, 150 g suszonych grzybów, 3 duże cebule, 3-4 łyżki oleju, sól i pieprz
Na ten farsz postarajmy się o dobrej jakości kapustę kiszoną. Jeżeli rzadko robimy tego rodzaju zakupy, poszukajcie informacji o lokalnych producentach, którzy dostarczają ją do wybranych sklepów w Waszej miejscowość. Jeżeli zaś macie własną to … tylko pozazdrościć. Suszone grzyby to z pewnością najlepsze będą prawdziwki czy kozaki, ale podgrzybek też da rade.
Grzyby płuczemy, przekładamy do miseczki i zalewamy wodą. Dobrze jest je przykryć (docisnąć) talerzykiem aby nie wypływały na wierzch. Można je moczyć nawet 12 godzin ale 3 wystarczą.
Kapustę, w zależności od jej kwaśności (to jest kwas mlekowy będący produktem rozkładu cukrów ze świeżej kapusty – dzieło bakterii ) oraz od naszego gustu, odciskamy z płynu lub bezpośrednio wkładamy do garnka. Dolewamy około 0.5 l wody, przykrywamy, zagotowujemy i gotujemy na małym ogniu około godziny.
Cebule kroimy w drobną kostkę i smażymy na oleju na jasno złoty kolor. Taką ilość cebuli smażmy przynajmniej na dwie raty, ponieważ duża ilość cebuli spowoduję, że puści ona dużą ilość soku i będzie się dusiła a nie smażyła.
Grzyby wkładamy do garnka wraz z wodą w której się moczyły. Zagotowujemy i na małym ogniu gotujemy około godziny.
Po godzinie zdejmujemy z kuchenki kapustę i studzimy. Następnie odciskamy z nadmiaru płynu i szatkujemy.
Po godzinie zdejmujemy z kuchenki grzyby i studzimy. Odcedzamy płyn jeżeli jeszcze jakiś pozostał ( nie wylewajmy tego płynu, bo to znakomity dodatek do sosów czy zup) i szatkujemy.
W misce (można od razu na patelni) mieszamy kapustę, grzyby i cebulę. Doprawiamy do smaku solę i świeżo zmielonym pieprzem.
Przekładamy na patelnie i delikatnie i mieszając podsmażamy farsz przez około 20 minut. Gdyby farsz był zbyt suchy możemy dodać trochę oleju.
Gotowe.
Oczywiście pamiętamy, że do gotujących się składników należy co jakiś czas zaglądnąć i je pomieszać, a w razie potrzeby nawet dodać trochę wody.
Kiszona kapusta jest niedocenianym produktem żywnościowym o znakomitych własnościach odżywczych, z której można stworzyć smaczne potrawy.