Knedle ze śliwkami

1 kg ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków, 30 dkg śliwek węgierek, 1,8 szklanki mąki pszennej, 2 jajka, 1 łyżka masła, sól.

knedle ze śliwkami

Do jeszcze ciepłych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków dodaj łyżkę masła i jeszcze je z masłem ugnieć, pozostaw do całkowitego przestudzenia. Śliwki natnij na pół i wyjmij pestkę. Do wystudzonych ziemniaków dodaj mąką, sól i jaja. Zagnieć do uzyskania jednolitego ciasta, podziel na porcje, z każdej uformuj wałek o średnicy około 4 cm. Wałki potnij na 2 cm kawałki i rozpłaszcz na małe placuszki, do każdej śliwki wsyp pół łyżeczki cukru, umieść na środku placka, zlep brzegi jak na pierogi i uformuj kule. W garnku zagotuj wodę, dodaj szczyptę soli. Do gotującej się wody wrzucaj porcjami knedle (ja jednorazowo wrzucam taką ilość, aby była ich w garnku jedna warstwa) gotuj 8-10 minut . Ugotowane knedle wyciągaj za pomocą łyżki cedzakowej i polej roztopionym masłem, delikatnie wymieszaj.

Do tego dania najlepiej nadają się śliwki węgierki, sprawdź aby nie są za kwaśne, bo mimo dodanego cukru możesz ponieść porażkę … jaką ja za pierwszym razem zliczyłem. Niektórzy podają takie knedle z bułką tartą na maśle, dobrze smakują oprószone cynamonem.

Rekomendowane artykuły