Ciasto na pizze

ciasto na pizze

400 g przesianej pszennej mąki plus dwie czubate łyżki, 30 g świeżych drożdży (12.2 g drożdży instant) , 250 ml bardzo ciepłej wody (nie może być za gorąca ani za zimna), łyżeczka cukru, dwie łyżeczki soli, dwie łyżki oliwy z oliwek.Z tej ilości składników wychodzą dwa placki.

ciasto na pizze

W dużym kubku rozdrobnić drożdże, dodać łyżeczkę cukru, 250 ml bardzo ciepłej wody i dwie łyżki mąki, dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce bez przykrycia na koło 10-15 minut. Zaczyn po kilku minutach będzie rósł i mocno się pienił. Do dużej miski wsypać 400 g mąki, 2 łyżki oliwy z oliwek, dwie łyżeczki soli oraz wyrośnięty i spieniony zaczyn. Całość wymieszać i wyrabiać ciasto ręcznie przez około 10-15 minut. Odstawić w ciepłe miejsce na 1-1.5 godziny (niektórzy wkładają pod kołdrę). Po tym czasie ciasto zwiększy swoją objętość. Podzielić je na pół i z każdej połówki wyrobić osobny placek na pizze. Wałkować ciasto aż będzie cienkie, po czym wyłożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (luba na kamień, jeśli takowy posiadamy). W tym miejscu zaczyna się improwizacja …Ja nie wałkuję ciasta tylko je „rozpłaszczam” i rozciągam dłońmi, placek jest mało elegancki, ale na obrzeżach grubszy z dużymi „oczkami”. Piec około 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 230-240 stopni C, oczywiście najlepiej na kamieniu, jeżeli taki posiadamy.

Oczywiście to jest jeden z wielu przepisów na ciasto do pizzy, jak i jeden ze sposobów jego przygotowania jak i pieczenia samej pizzy.

Rekomendowane artykuły