Łopatka wieprzowa duszona w mleku

1.8-2.0 kg łopatki bez kości, 4 szklanki pełnotłustego mleka, 250 ml gęstej śmietany, skórka obrana z jednej cytryny, 2 łyżki soku z cytryny, 3 łyżki masła, 2 łyżki świeżej, posiekanej szałwii, 3 listki laurowe, gruboziarnista sól, świeżo zmielony pieprz, oliwa.

opieczona wstępnie łopatka zalana mlekiem

Mięso wyjąć z lodówki na 1 – 1,5 godziny wcześniej, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Okroić z nadmiaru tłuszczu i obficie natrzeć solą i pieprzem. Roztopić w brytfannie łyżkę masła z oliwą i umieścić w niej mięso tłuszczem do spodu. Obsmażyć łopatkę z każdej strony na spokojnym ogniu aby nie przypalić – powinno to trwać około 15 minut. Wyjąc mięso, zlać tłuszcz, roztopić w brytfannie pozostałe masło, wsypać do niego szałwię i dusić około 2 minut ciągle mieszając. Do masła wlać powoli mleko i śmietanę, dodać łyżeczkę soli, skórkę z cytryny oraz listki laurowe, dokładnie wymieszać.Podgrzewać do momentu aż zacznie parować, Wsadzić ostrożnie mięso, przykryć częściowo brytfankę i umieścić w nagrzanym do 165 st piekarniku. Mięso pieczemy 3 godziny, przewracając co 30 minut na drugą stronę. Ostatnie 30 minut pieczemy bez przykrycia. Mięso powinno po delikatnym naciśnięciu samo się rozpaść. Jeżeli trzeba możemy piec dłużej.

gotowa łopatka duszona w mleku

Wyjąć delikatnie mięso i pozostawić przykryte folią aluminiową na krótki czas aby odpoczęło. Płyn z brytfanki przelać przez sito, pozostałe w sicie grudki przetrzeć (lub zmiksować). Uzyskamy w ten sposób gładki sos, który gdy będzie za gęsty, można rozrzedzić przelanym płynem. Dodać do sosu sok z cytryny i doprawić do smaku solą i pieprzem.

łopatka duszona w mleku z dodatkiem kurek

 

Rekomendowane artykuły