Kotlety mielone

1 kg karkówki wieprzowej, dwie cebule, 4 duże ząbki czosnku, duża sucha bułka, jajko, bułka tarta, sól i pieprz, olej do smażenia.

mielone1

Mięso zmielić w maszynce przez sitko z dużymi oczkami (wielu rzeźników mieli na miejscu, wystarczy poprosić). Cebulę drobno pokroić i usmażyć na niewielkiej ilości oleju na złoty kolor.  Namoczoną w wodzie suchą bułkę odcisnąć z wody. Do zmielonego mięsa dodać namoczoną bułkę, usmażoną cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek, wbić jajko oraz doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Dokładnie wymieszać mięso ręcznie do uzyskanie jednolitej masy. Formować z miesa płaskie kotleciki o wielkości wg uznania, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na oleju.

Jest to przepis, który można potraktować jako wyjściowy. Do sporządzenia mielonych można oczywiście zastosować mięso zarówno wieprzowe jak i wołowe, cielęcinę, jagnięcinę, drobiowe … a nawet rybę.  Do masy miesnej można dodawać wiele składników jak np.:  drobno siekaną natkę pietruszki, szczypior czy podsmażone pieczarki jak i przyprawy według gustu. Należy pamietać aby w masie była odpowiednia ilość dodatków wiążących (jajko, bułka). W sytuacji gdy masa bedzie zbyt wodnista (tak sie dzieje np. jak robimy kotlety rybne z ryby mrożonej) możemy dodać bułkę tartą, która zwiąże wodę.

Z tak przygotowanej masy można również przyrządzić pulpety, wytarczy uformować zgrabne kulki, wrzucić je do gotującego sie bulionu i ugotować.

Rekomendowane artykuły