Kruche ciasto z owocami.


Ciasto: 300g mąki, 185g cukru, 1 całe jajko i 2 żółtka, 1 łyżka wody, 250g kostka masła (margaryny), 8g cukru wanilinowego, 1 łyżka proszku do pieczenia, około 750g borówek amerykańskich (wiśni, śliwek węgierek)

Kruszonka: 180g mąki, 150g cukru, 125g masła (margaryny) .

Przepis na kruche ciasto z owocami jest interpretacją przepisu na kruche ciasto ze śliwkami. Ale wiadomo śliwki nie zawsze są a ochota na dobre ciasto zawsze. Właśnie w takiej sytuacji można skorzystać z dostępnych sezonowych owoców, pod warunkiem, że są kwaskowe. Słodkie ciasto i kruszonka z kwaśnymi owocami bardzo do siebie pasują, nawet jak jest to tarta.

Na stolnicę przesiać mąkę, zrobić zagłębienie, umieścić w nim tłuszcz, jajka, cukier, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy i łyżkę wody. Całość dokładnie wymieszać i zagnieść gładkie ciasto. W razie konieczności podczas wyrabiania podsypywać mąką aby nie kleiło się do stolnicy.

Na stolnicy (lub misce) umieścić składniki na kruszonkę. Delikatnie je wymieszać i zagnieść kruszonkę (w tym linku znajdziesz sposób jej zagniecenia, ale zastosuj moje ilości składników).

Blachę ( 26cm x 36cm ) wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wstępnie rozwałkować lub ręcznie uformować tak aby zakryło całe dno blachy warstwą o równej grubości.

Na ciasto wyłożyć równomierną warstwę umytych i osuszonych owoców. Na koniec wszytko posypać równomiernie kruszonką.

Pieczemy we wcześniej rozgrzanym piekarniku w temperaturze 180 o C, góra – dół, przez około 50 minut.

Znajdziesz tutaj jeszcze parę innych, ale podobnych przepisów na ciasta z owocami. Polecam Ciasto drożdżowe z rabarbarem, truskawkami i kruszonką czy Tarta owocowa z kruszonką i inne. Wszystkie są bardzo proste w przygotowaniu i bardzo smaczne.

Rekomendowane artykuły