Zrazy z indyka

Jedna pierś indyka – około 1,2 kg (ilość dla 6 osób), 2 średnie cebule, 1 mały por, 3 goździki, pół łyżeczki całego kminku, 4 ziarna ziela angielskiego, 1 mały listek laurowy, mąka, ząbek czosnku, olej rzepakowy, pieprz i sól.

20141123_151323

Pierś opłukać i wysuszyć. Pokroić w poprzek włókien na plastry o grubości około 1 cm. Nie przejmujmy się, że kotleciki będą różnej wielkości, pierś nie jest jednolita, to i ciężko o idealne kształty.  Plastry rozbić tłuczkiem, ale ostrożnie ponieważ w przeciwieństwie do wołowiny jest bardzo delikatne. Rozbite kotlety oprószyć solą i pieprzem z obu stron i odstawić. Pokroić cebulę i porę w drobną kostkę. W głębokiej patelni z przykrywką lub innym naczyniu do duszeniu rozgrzać dwie łyżki oleju i wsypał pokrojony z plasterki czosnek (nie spalić bo będzie gorzko).

20141123_151334

Do miseczki wsypać pół szklanki maki. Kotlety obtoczyć z obu stron w mące i delikatnie obsmażyć  na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Ponieważ z tej ilości mięsa otrzymamy spora ilość bitek, obsmażone bitki przełożyć na talerz i włożyć na patelnie następną porcje. Kiedy skończymy wszystkie mięso umieszczamy w naczyniu, wsypujemy cebulę oraz porę i podlewamy wodą. Wody ma być tyle aby mięso było w połowie w niej zanurzone. Przykrywamy i dusimy do miękkości ciągle kontrolując poziom płynu i od czasu do czasu mieszając całość. Pod koniec płyn możemy nieco zredukować. Ponieważ mięso obtaczaliśmy w mące nie musimy zagęszczać sosu, rozgotowana cebula i por dodatkowo go zagęszczą. Oczywiście na koniec można doprawić do smaku, ale jeżeli tak przygotujemy potrawą to powinno się obejść bez doprawiania. Podawać z ziemniakami z wody i surówką – ja podałem rukolę z pomidorami skropioną oliwą z oliwek i oprószoną pierzem.

20141123_151316

Rekomendowane artykuły